Dünyada rezervi en fazla bulunan 25.  maden olan lityum, dünyada katı halde bulunan en yumuşak metaldir. Bu gün bildiğimiz her şeyin  ve en önemlisi zamanın oluştuğu Big Bang  yani Büyük Patlama sonrasında oluşan 3. element olan lityum, cep telefonu ve bilgisayar bataryaları başta olmak üzere depolanmış enerji kullanan tüm cihazlarda , elektrik enerjisini depolamak amacıyla kullanılmaktadır.

Beyaz Altın olarak anılmaya  başlanan lityum uzun süre yetecek kadar enerji depolayabilen aküler için kullanıldığı gibi, tıp da kalp pili yapımında da kullanılıyor. Lityum rezervleri Afganistan başta olmak üzere Bolivya  ve Arjantin’de bulunan And dağlarının  tepelerinde bulunuyor. Fakat dünyadaki en fazla lityum rezervine sahip ülke Afganistan’dır.  Yani lityumun kullanım alanları  arttığında  Afganistan’ın kalkınma sürecine gireceği ön görülürken, lityumun petrolün yerini alması durumunda Afganistan’ın “Lityumun Arabistanı” olacağı yönünde yorumlar yapılıyor.

Peki nasıl olurda Petrolün yerine Lityum kullanılabilir?

Öncelikle petrolün niçin bu kadar değerli olduğunu açıklayalım; Benzinle çalışan arabaların üretimi ile talebi artan petrol, zamanla dünya tarafından kabul edilen en önemli enerji kaynağı olarak ve üretim sektöründe bir çok ürünün ham ve yan maddesi olarak kullanılması sonucunda bu günkü konumuna gelmiştir. Elbette ki ikamesi olmayan ve hızla tükenen bir doğal kaynak olması da bu süreci hızlandırmış ve petrolün savaşlara sebep olarak dünyanın çehresini değiştirecek kadar güçlenmesine sebep olmuştur.

Bu gün uzmanların açıklamalarına göre en fazla 50 yıl içinde  dünyadaki tüm petrol kaynaklarının tükeneceği belirtilmiş ve petrolün hiç bir şekilde suni olarak laboratuvar ortamında üretilemediği eklenmiştir.  Bu durumda lityumun petrol üretiminde kullanılacağı aklınıza gelebilir fakat işin aslı oldukça farklı.

Lityumun elektrik enerjisini depolamak için kullanıldığını  daha önce belirtmiştik. Bunun anlamı yakın gelecekte  insanlar enerji ihtiyaçlarını  depolanmış elektrik enerjisi ile karşılayacaklar. Uzun bir süredir elektrikle çalışan otomobil üretimi hakkındaki gelişmeleri hepimiz az çok takip ediyoruz, hatta  yakında benzin istasyonlarına, elektrikli otomobilleri şarj edebilmek için  devasa bataryalar yerleştirileceği, zamanla tüplü veya benzinli otomobil kalmayacağını duyuyoruz. Özellikle küresel ısınmanın  etkilerini  tersine çevirebilmek için daha doğaya yönelik, çevre dostu teknolojilerin üretimine ağırlık verilmeye başlandı.

Dolayısıyla yakında tüm dünya elektrik enerjisini hayatın her alanında kullanmaya başlayacak. Ve çevre kirliliğinin de önemli ölçüde azalacağı bu süreç te en çok ihtiyacımız olan maden lityum olacak.  O zaman şu anda petrole yatırım yapan yatırımcılar lityuma yönelecekler. Bu sebeple finansal alanda da hayatımıza girecek olan lityum, önemli bir yatırım enstrümanı olarak Emtia Piyasalarında işlem görecek.